”Entä jos lapsi ei halua olla kuvissa?”
Tämä on yksi yleisimmistä kysymyksistä, jonka kuulemme vanhemmilta – ja ihan ymmärrettävästi. Jokainen lapsi on erilainen, ja joskus uusi tilanne voi tuntua jännittävältä.
Meidän tehtävämme on luoda rento ja turvallinen ilmapiiri, jossa lapsella ei ole painetta poseerata tai ”onnistua”. Aloitamme aina tutustumalla lapseen leikkien. Kameran voi ottaa esiin vasta, kun lapsi on valmis – ja joskus parhaat kuvat syntyvät juuri silloin, kun hän ei edes huomaa olevansa kuvattavana.
Meillä on vuosien kokemus lasten kanssa työskentelystä sekä valokuvaajina että vanhempina. Tiedämme, että joustavuus, huumori ja rauhallisuus ovat avaimet onnistuneisiin kuviin. Joskus pidämme taukoja, vaihdamme paikkaa tai teemme jotain ihan muuta hetken aikaa – ja sekin on täysin ok.
Usein vanhemmat yllättyvät, kuinka nopeasti alkujännitys vaihtuu nauruun ja leikkiin. Ja se on juuri se hetki, jonka haluamme tallentaa. 💛
Blog

Rippi- ja dokumentaarinen rippijuhlan kuvaus Espoossa
